top of page

Kada je vreme za kašicu?

  • Writer: Kašika&Kašica
    Kašika&Kašica
  • Mar 27, 2020
  • 3 min read

Updated: Nov 6, 2020



Postavlja se veliko pitanje kada početi sa kašicama. Prerano uvođenje čvrste hrane može da izazove gojaznost i povećan rizik gušenja hranom, dok prekasno može da izazove usporen razvoj kod dece.

Neki pedijatri savetuju da uvođenje čvrste hrane treba da bude u periodu između 4 i 6 meseci, dok drugi savetuju ukoliko dojite dete da pričekate sa čvrstom hranom i do 6 meseci. Pratite ponašanje deteta. Istraživanja pokazuju da ukoliko dete prati kako vi jedete i pokazuje želju da uzme, proba, da je to vreme kada je dete spremno za prve kašice.


Upoznavanje sa prvim ukusima je uzbudljiv i važan period kako za bebe tako i za roditelje.


Sa obe svoje ćerkice, Nadiom i Lanom (često ću ih spominjati u tekstovima jer su me one i pokrenule da pišem o ovoj ishrani), sam krenula kada su napunile 4 meseca. Obema je prvi ukus bio sokić od sveže ceđene šargarepe. Proces upoznavanja čvrste hrane je spor, i svako dete ga drugačije prihvata. Dok je Nadia čudno mljackala i kao malo mače lickala sokić iz kašikice, Lana je zgrabila i otimala kašikicu. Sve u svemu sa obe sam zaista imala sreće, i obe su lako prihvatile sve ukuse. Ukolko dete ne prihvati neke ukuse odmah, ne odustajte već za par dana pokušajte opet. Pri davanju novih ukusa pedijatri savetuju da se uvek držite pravila 4 dana. Tokom ta 4 dana pratite reakcije i obratite pažnju na moguće alergije. To znači da svaki novi ukus koji se uvodi, uvodi se po malo u trajanju od 4 dana i nikada se ne meša sa drugim novim ukusom. Veoma je važno da se hrana uvodi u jutarnjim časovima, kako bi se ispratila reakcija.

Krenite sa povrćem pre nego sa voćem. Deca vole slatko, kao i odrasli, te će slatke ukuse lakše prihvatiti.

Ovo su jedni od čestih namirnica koji se daju bebi kao prvi ukusi

Mlevena riža

Slatki kromir

Avokdo

Grašak

Bundeva

Jabuka

Banana

Kruška

Kašice se (radi lakšeg organizovanja) dele u 3 kategorije, pa tako za prve ukuse ide tečna kašica ili sveže ceđeni sokovi. U ovoj kategoriji bebe lakse prihvataju tečne ukuse jer je tekstura nasličnija mleku.

Jedan pametan savet koji sam pročitala na nečijem blogu (izvinjavam se što ne navodim izvor, ali sam zaboravila gde sam pročitala), i počela da ga primenjujem, je da zamrznem sokić u posudicama za led. Za prve ukuse ta jedna kockica leda je sasvim dovoljna količina. Kada sam cedila sok iscedila sam šargarepu, pa sipala u posudu za led za naredna 4 dana. Isto sam odmah uradila i sa jabukom. Fantastičan savet, jer zaista nije nimalo praktično čistiti sokovnik zbog pola šargarepe ili pola jabuke svaki dan (mislim da ga posle ovih prvih ukusa ne bih palila duže vreme, a Nadia bi dobijala samo ceđenu narandžu).

Druga kategorija su pire kašice (ove kašice su gušće i podsećaju na pire). Počnite prvo davanje kašice od samo jedne namirnice, tek kada beba isproba ukuse onda počnite sa mešanjem više ukusa u jednu kašicu. Na taj način će vam biti lakše da pratite reakcije i moguće alergije.

Treća kategorija je krupniji pire ili pasirana hrana kako bi se osetila tekstura hrane. U trećoj kategoriji se ubacuju meso i riba, i to samo po sebi ima drugačiju teksturu.

Ove 3 kategorije spadaju u kašice koje se daju detetu do sedmog meseca, kada počinju da grabe veće komade hrane i da ih grickaju. Taj tip hrane nazivamo finger food i o njoj ćemo više pričati u nekom drugom tekstu.

Da ne dodje do zabune, vi i dalje nastavljate da dojite i pored uvodjenja čvrste hrane. Savetuje se da se dete doji dok ne navrši godinu dana. Ukoliko želite da prestanete ranije molimo vas da se savetujete sa vašim pedijarom, ukoliko želite da nastavite sa dojenjem i posle navršenih godinu dana, samo izvolite, majčino mleko je dobar izvor hranljivih sastojaka koja su bitna za razvoj deteta.

Recent Posts

See All

Yorumlar


bottom of page