top of page

Uvođenje čvrste hrane

  • Writer: Kašika&Kašica
    Kašika&Kašica
  • Dec 27, 2020
  • 3 min read

Već smo pričali o tome kada je pravo vreme za prvu kašicu, ali danas ćemo malo više pričati o ovoj temi (link ka ovoj temi). Otići ćemo čak i malo dalje, što znači da nećemo pričati samo o kašicama, već i o krupnije pasiranoj hrani i komadićima hrane kao hrani za prstiće.

Pedijatri savetuju da bebi čvrstu hranu treba lagano uvoditi kada je uzrasta 4-6 meseci. Razlog ovome je taj da beba do tog perioda nema snagu da sama drži glavu, i ne može stabilno da sedi u nekom polusedećem položaju, što je neophodno zbog bezbednosti i gutanja. Ne zanemarimo ipak to da je u ovom periodu dojenje i dalje najbitnija ishrana kod bebe sve dok ne napuni barem godinu dana, tako da nakon obroka podojite bebicu. Takođe, veoma je česta pojava da beba odbija da proba nove ukuse, ali baš tada je veoma važna vaša strpljivost. Kroz igru i upornost pokušavajte sa različitim ukusima, i vraćajte se s vremena na vreme na ukuse koje je odbila prvi put.

Sa 6+ meseci većina dece samostalno sedi za vreme obroka, i sede u visokim stolicama dok ih hranite. Dajte im tada da se igraju sa hranom, da je gnječe prstima jer tako stiču osećaj i vežbaju motoriku, ali nemojte da zaboraviti da bebe vole da prave džumbus. Naš predlog je da prekrijete tepih ukoliko ga imate, odaljite stolicu od zidova, a stoljnjake u ovom periodu izbegavate jer ne možete verovati koliko mališani imaju snage i brzine kada treba da urade nešto što ne bi trebali.

Obroke nudite u malim količinama, nemojte da preterujte sa hranom.

Nemojte da se plašite da u hranu stavite neke začine. Pod začine mislim na kurkumu npr, cimet, peršun ili slično. Što se tiče slane ishrane, ja lično izbegavam so prvih godinu dana. Razlog ovome je taj što ne želim da bebi sva hrana ima isti ili sličan ukus. Jako je bitno da se dete navikne na različite ukuse, na prirodne ukuse povrća i voća, a so svojom jačinom umanjuje prirodan ukus.

Primetićete u mojim receptima da stavljam ulje od repice iako mnogi savetuju da stavite maslinovo ulje. Razlog je taj što maslinovo ulje ima izuzetno jak ukus, i time ubija ukus hrane. Za odrasle koji su već upoznati sa ukusima to ne predstavlja problem, ali bebi koja se tek upoznaje može da odmogne. Ulje od repice je pritom bogato omega 3 masnim kiselinama koje su veoma bitne za bebin razvoj, a ovo ulje sadrži 10 puta više Omega 3 masne kiseline od ostalih ulja, uključujući i maslinovo ulje.

Većina beba će lakše prihvatiti hranu za prstiće od blendirane hrane. Ukoliko bebica ima par zubića slobodno joj dajte da jede hranu prstima, samo izaberite namirnice koje su kada se skuvaju veoma meke, kako bi ih bebica sažvakala desnima. Više o ovoj temi možete pronaći na ovom linku. Pokušajte obroke da jedete zajedno jer dete se ugleda na vas, I ono što vi jedete ješće i deca. Tako da ako postoje neke namirnice koje vi lično ne volite, probajte ih (ili se barem dobro pretvarajte da ste probali) pred detetom, jer veoma je važno da deca jedu raznovrsno I ako vas vide da odbijate, odbiće I oni. Napomena: nikada ne ostavljajte dete samo dok jede, jer hrana može da izazove gušenje, više o namirnicama koje najčešće izazivaju gušenje možete pročitati na ovom linku. Uvek pratite pravilo 4 dana kod davanja novih namirnica, kako bi ispratili mogućnost pojave alergije na tu namirnicu. O tome smo pričali ovde.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page